• https://www.facebook.com/Flygezgin
  • https://twitter.com/flygezgin
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

FlyGezgin

NİJER

Orta batı Afrika’da en geniş topraklara ve en az nüfusa sahip, cumhuriyetle idare edilen bir ülkedir.  Nüfusu 15 milyon civarındadır. Yüz ölçümü 1.276.000 km2 dir. Türkiye’den 1,5 kat daha büyüktür. 

%85 i çöl olduğundan ekilen arazi çok azdır.Resmi dili Fransızca’dır. Ancak ülkede halkın büyük çoğunluğu yerel kabile dillerini kullanmaktadır.

Okul sayısı azdır ve okullar çok zor şartlarda eğitim vermektedir. Okuryazar oranı %15 civarındadır.Hastane sayısı ve sağlık personeli sayısı çok azdır. Buna bağlı olarak da hasta sayısı çok fazladır. Hastanelerde yerlede ve bahçelerde yatan yüzlerce hasta görmeniz mümkündür. 

Çocuk ve anne sağlığı açısından Nijer oldukça sıkıntılı bir ülkedir.  Yetersiz beslenme ve sağlıksız ortamlar anne ölümleri ile beraber çocuk ölümlerini de getirmektedir.  

Su kaynakları azdır. Temiz su büyük ihtiyaçtır. Her ne kadar su kuyuları açılmış ise de halkı halen temiz su bulmakta zorlanmaktadır. Çok uzaklardan kuyulara gelinmektedir. Ülke yılda 2-3 ay yağış almaktadır. Son yıllarda meydana gelen kuraklık ülke halkını zor durumda bırakmıştır. Ağustos 2012 yılında meydana gelen son yılların en büyük sel felaketiden dolayı  ülkeni ekilebilir alanlarının %60 dan fazlası sel baskınına maruz kalmıştır. Bu da zaten zor hayat şartlarında yaşayan halkı önümüzdeki seneler için açlık ile karşı karşıya bırakmıştır.

Nijer’de genellikle milet denilen bir tür tahıl yetiştirilmektedir.  Ayrıca bazı bölgelerde soğan ekimi yaygındır. Nijer nehri  kenarında  ve ülkenin  nispeten verimli olan topraklarında diğer ürünlerde yetiştirilmekte olup bu miktar çok fazla da değildir. 

 

Fotoğraf Galerileri İçin TIKLAYINIZ

 Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret389941
Hava Durumu