• https://www.facebook.com/Flygezgin
  • https://twitter.com/flygezgin
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

FlyGezgin

Agadezde Türkiye Cumhuriyeti Fahri Konsolosluk Açılışı

  23 Ekim 2014 sabahı davetli olarak Nijer'in Agadez şehrine olan (Fizan'a yakın ) yolculuğumuz tahsis edilen özel uçakla sabah saatlerinde başladı. T.C. Agadez fahri konsolosluk açılışı nedeni ile yapılan davete T.C. Niamey büyükelçimiz sayın Hasan Ulusoy, Tika Nijer koordinatörü sayın Metehan bey ve bizler (Mücahit Gedikli - İsmail Sevinç) iştirak ettik.

  Sayın Nimaey Büyükelçimiz Hasan Ulusoy bey (sol önde) Tika koordinatörü Metehan bey (sağ koltuk).

  Hayat bazen süprizlerle dolu oluyor. Sayın büyükelçimiz Hasan Ulusoy beyin görev süresinin dolması nedeni ile güzel bir sürpriz yapalım istedik ve mekan olarak uçağı seçtik. Kendisine hem Nijer'de yaptıklarından dolayı teşekkür ettik hem de hediyemizi takdim ettik. Sayın büyükelçimiz bu hoş sürprize çok şaşırdı ve teşekkür etti. "Elçiliğe elimizi kolumuzu sallayarak girmek çok zor oluyor, randevu alacağız, siz uygun mu diye bakacaksınız gibi bürokratik engeller olur diye düşündük ve en kolay uçakta vermeyi düşündük" dedik. Gerçekten de en kolay bu şekilde oluyor.

Son zamanların modası selfie akımana bizde katıldık ve pilotlar ile selfie çektik.

  Uçmayı her zaman sevdim ama bu çok daha güzel idi.  Agadez şehri başkent Niamey şehrine yaklaşık 1200 km. uzaklıkta ve ülkenin kuzeyinde çölde yer alan tarihi bir şehir. Böyle bir uçakla 1 saat 45 dakika yolculuk süresi var. Daha önceleri de geldiğim Agadez şehri bir anlamda bizlerle tarihsel bir bağ kurdu.

 Yeni TC Agadez fahri konsolumuz Sidi Muhammed Musa bey, sayın büyükelçimiz Hasan Ulusoy bey, Agadez valisi, Agadez belediye başkanı bizleri karşıladı.

Nijer'in geleneksel tatlarından milden yapılan ve MASA diye tabir edilen yiyeceğini tattık. 

Doğrusu bu güzel görüntülerle karşılanacağımızı hiç düşünmedik ve hem memnun olduk hem de şaşırdık. 

  Şu fotoğraf karesi çok hoş. Herşeyi kendileri yapmışlar. Türk bayrağının bu şeklide çok güzel ve nostaljik olmuş.  Agadez şehrinde ülkemizi ve Türkleri çok seviyorlar. Bu nedenle muhteşem bir karşılama programı yapmışlardı.

  Kendilerinin Türk olduklarını ısrarla vurgulayan ve gerçek Osmanlı torunları olarak kendilerini ifade eden Tuaregler ve Agadez Sultanı ile..

Tuaregler.

   Ülkemizden binlerce kilometre uzaklıkta bu yaşadıklarımızı anlatmak çok zor ve duygulanmamak elde değil. Düşünün bir kere burada bizimle akraba olduklarını bizzat söyleyen bu insanlar aynı zamanda kendilerini İSTANBULEWA olarak da tanımlıyorlar. Şu an orada bayrağımız dalgalanıyor.
   Agadez şehrinde bir adet Kuran kursumuz bulunuyor ve geçen kurban bayramların da burada kurban kesmek nasip oldu.   İsmail Sevinç bey de bu havadan çok mutlu oldu.

  Halk dansları yapıldı.

  Açılış töreni takdiminden.  Yöresel olan bu danslardan etkilenmemek mümkün değil.

  Agadez valisi konuşmasında ülkemize olan duygularını ve kardeşliğimize vurgu yaptı.  Sayın Büyükelçimiz konuşmasında iki ülke arasında olan ve özellikle Agadez'de bulunan akrabalarımız ile bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını ve ülkeler arasında hem ticari hem de kültürel anlamda işbirliğinin artmasından dolayı memnun olduklarını ifade etti.  TC. Agadez fahri konsolosumuz Sidi Muhammed Musa bey konuşmasını yaparken. Kendisi tam bir Türk dostu ve Türkiye hayranı.  Agadez valisi,  büyükelçimiz sayın Hasan Ulusoy beye hediyeleri takdim ederken.

  TC. Agadez fahri konsolosumuz Sidi Muhammed Musa bey  Büyükelçimiz Sayın Hasan Ulusoy beye hediyesini takdim etti.  Agadez Belediye başkanı Tika Koordinatörü Metehan beye hediyesini takdim ederken. Bölgede ve ülkede Tika'nın yaptığı desteklerden çok mutlu olmuşlardı.   Bizi de unutmamışlar, Agadez'e yapılanlardan dolayı teşekkür ettiler. Aslında biz onlara bu imkanı tanıdıkları için teşekkür ederiz.


  Açılış çok güzel oldu.  Sidi Muhammed Musa beyi tebrik ettik ve hediyemizi takdim ettik.

  Sayın büyükelçimiz Hasan Ulusoy bey ile  Agadez sultanı Oumarou Ibrahim. 

  Agadez sultanı sayın Oumarou Ibrahım tarafından kabul edildik.

  Tarih işte burada ve okunmayı bekliyor. Agadez sultanı Oumarou Ibrahim bize Agadez tarihi vesikalarını gösterdi ki bu Türkiye'ye karşı yapılan bir jest idi. Gerçekten Osmanlı ile başlayan bu tarihsel bağların iyice araştılırması gerekiyor. Kendilerin Yıldırım Beyazıt döneminden bu yana; dikkat edin henüz İstanbul feth olunmamıştı, bağlantılarının olduklarını ve o Yıldırım Beyazıt hanın soyundan geldiklerini belirtmeleri çok ilginç. Bu tarihsel kaynaklara böyle geçmiş. 

  Belgeleri incelerken; tamamı el yazması.  Agadez sultanı Oumarou Ibrahim beye hediyesini takdim ettik. Konu Agadez sultanı olunca tabii ki Osmanlı kaftan modeli vermek gerekli idi. Kendileri de bundan dolayı çok memnun olduğunu ifade etti.

  Odasında yer alan ayrıntıya dikkat ediniz.

  Sanırım hayatımda yediğim en güzel peynir bu ikram edilen peynirdi. Yöre has bir peynir.Program sonunda uğurlamada aynı çosku ile oldu. Araçlarımızın sağında solunda süvariler bizlere eşlik etti.  Tekrar geleceğimizi söyledik ve akrabalarımıza Allahaırsmarladık dedik.

  Niamey'e iniş...
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret393465
Hava Durumu