• https://www.facebook.com/Flygezgin
  • https://twitter.com/flygezgin
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

FlyGezgin

Agadez


 
   Nijer'in Osmanlı'ya bakan yüzü Agadez'dir. Osmanlı ile tarihi ve kültürel bir çok paylaşım yaşandığı şehirde bir çok insan kendini İstanbulewa olarak tanımlamaktadır.

   Agadez Nijer'in yedi bölgesinden birisidir. Ülkenin en kuzeyinde yer almaktadır. Tuareglerin en çok yaşadığı bölge Agadez'dir. Bölgenin büyük bir bölümü çöldür. Havadan bakınca şehirde yüksek yapıların olmadığı rahatlıkla görülmektedir. Sanki en yüksek bina Camii Kebir'in minaresi gibi görülmektedir. Sokak ve caddelere toz ve kum hakimdir. Ancak tüm olumsuz şartlara rağmen insanları çok sıcakkanlı ve dost canlısıdır. Türk olduğumuzu öğrenenlerin ilgisi de gerçekten görülmeye değer.   28.02.2014 Cuma günü gıda dağıtım programı çerçevesinde Agadez'e uçak ile bir yolculuğumuz oldu. Daha önceleri de ziyaret ettiğim Agadez şehri  bu özel program için hazırlanmıştı.    Nijer hükümetine ait devlet başkanlığı uçağı ile seyahat etmek benim için iyi oldu. Başkent Niamey'e 1200 km uzaklıkta olan şehre ulaşmak karayolu ile oldukça zor ve meşakkatli; neredeyse bazı yerlerde yol yok. Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan geçen sene yaptığı Nijer seyahatinde buraya çift gidiş - geliş yol yapılması konusunda çalışma yapacaklarını söylemişti. Bölge halkı da bize aynı soruları sordu: Ne zaman yapacaksınız yolumuzu? Beni de umutlandıran Agadez havalanında bir Türk şirketine ait özel iş jeti oldu. 

   Agadez havalanına indiğimizde büyük bir kalabalık beraber seyahat ettiğimiz Nijer Cumhurbaşkanının eşi Dr. Malika Issofuou Mahamadou hanımefendiyi bekliyordu. Yerel elbiseler içinde insanlar ellerinde davul ve diğer aletlerle müzik eşliğinde coşku ile karşılama yaptılar.
 


 Türkiye Cumhuriyeti Niamey Büyükelçimiz sayın Hasan Ulusoy beyin eşi Didem Ulusoy hanımefendi  Nijer Cumhurbaşkanın eşi Dr Malika hanımın daveti üzerine programa iştirak etti. Bu davet Nijer'in aslında Türkiye'ye ve Türk halkına bakış tarzı idi.    Dağıtımın yapılacağı alan çok kalabalık ve halkın ilgisi çok büyüktü. Binlerce insan toplanmıştı. Develer üzerinde bulunan Tuareglerde çok ilginç görünüyordu. 

   Tuaregler ve aileleri.   Program adeta bir şenlik havası içinde idi.    Agadez sultanı sayın OUMAROU IBRAHIM OUMAROU

   Biraz da fotoğraf çekelim. Gerçekten çok güzel estantaneler var.   Nijer Cumhurbaşkanının eşi Dr Malika hanım gıda paketlerini teslim etti.

   Afrika'da az da olsa bazen rastlayacağınız albino hastası bir çocuk. 


   
   Nijer'de başarı ile faaliyetlerine devam eden ONG ASSAMA görevlisi sayın İsmail Sevinç bey de gördükleri karşısında hem şaşırdı hem de mutlu oldu. Yapılan yardımlar yerini buluyordu.    Artık Niamey'e dönme zamanı. Ama heyecanımız halen devam ediyor. Tekrar geleceğiz inşallah.
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret393465
Hava Durumu